Question 1
Sheela purchases two varieties of apples - A and B - for a total of Rupees 2800. The weights in kg of A and B purchased by Sheela are in the ratio 5 : 8 but the cost per kg of A is 20% more than that of B. Sheela sells A and B with profits of 15% and 10% respectively.
What is the overall profit in Rupees?
